Son yılların gözde sporları arasında yer alan ve yumrukla yapılan boks sporu, yüksek yoğunluklu antrenman

çeşidi olarak da öne çıkan savunma sporlarından birisidir. Boks eldiveni ise sporun simgesi haline gelen ve doğru seçimler sonucunda antrenmanın verimini ve keyfini artıran bir ekipman olduğu kadar, ayrıca rakibin güvenliği için de son derece önemlidir. Bu nedenle boks eldiveni seçerken dikkat edilmesi gereken unsurları göz önünde bulundurmak gerekir.

İki dövüşçünün de yaralanmasını engellemek amacıyla kullanılmakta olan boks eldivenlerinin üretiminin özel olarak sağlandığını ve farklı modellerle sporculara sunulduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun sebebinin de aslında tamamen kullanım amacından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Yani kum torbası ile çalışırken farklı, antrenman çalışmalarında farklı, müsabakalarda farklı eldiven kullanmak gerekiyor. Boks eldiveni seçerken nelere dikkat edeceğimiz konusuna gelirsek de, tercih kriterlerimizle ilgili bir sınıflandırma yaparak başlayabiliriz…

Boks eldivenlerinde renk, desen tercihleri:

Kick boks, muay thai, wushu sanda gibi branşlarda da kullanılmakta olan boks eldivenlerini satın alırken, renk ve desen tercihi son derece önem taşımaktadır. Fakat renk/desen tercihi konusunda öncelikle söz konusu branşın müsabaka talimatını incelemek gerekir. Çünkü wushu sanda branşında ‘kırmızı ve siyah’ renkler tercih edilirken, kick boks, muay thai ve boks branşlarında ‘mavi ve kırmızı’ köşeler kullanılmaktadır.

Boks eldiveni seçerken branşın renk seçimi haricinde dikkat edilmesi gereken diğer şey ise eldivenlerin desenleridir. Çünkü alev gibi desenlerle tasarlanan eldivenler, (her ne kadar genellikle eldivenler organizasyon şirketi tarafından sağlansa da) pek çok maç için müsabakada kullanılmaz. Bu nedenle branşın renk seçimi baz alınarak, desensiz eldiven kullanmak, müsabakalar için de doğru tercih olacaktır. Fakat boks eldiveninizi yalnızca antrenman için kullanacaksanız ya da birden fazla eldiven kullanmayı düşünüyorsanız, desenli eldivenleri tercih etmenizde herhangi bir sakınca da olmayacaktır.

Boks eldivenlerinde malzeme tercihi:

Boks eldivenleri, suni deri (PU, PVC) ve deri malzemelerden üretiliyor olsa da, fiyatının daha uygun olması nedeniyle en çok tercih edilenler suni deriden üretilen boks eldivenleridir. Fakat suni deri boks eldivenleri, özellikle profesyonel sporcular tarafından kullanıldıklarında kısa süre içerisinde yıpranıp, patlarlar. Deri malzemeler ise sağlamlığının yanı sıra koku yapmamaları sebebiyle de uzun süre kullanılabilmektedir. Bu sebeple üst seviye sporcuların özellikle müsabakalar için deri boks eldiveni, yeni başlayanların da suni deri boks eldiveni tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Boks eldivenlerinde ağırlık (OZ) tercihi:

Her ne kadar insanlar tarafından eldivenin büyüklüğü ile karıştılan bir kavram olsa da aslında OZ, ağırlığı göstermektedir. Bu aşamada antrenmanlarda daha büyük OZ’lar tercih edilmesi gerekirken, müsabakalarda ise federasyon tarafından belirlenen (ki bu genellikle 10 OZ olur), eldivenler tercih edilmelidir. “Antrenmanlarda neden daha ağır eldiven tercih etmeliyiz?” dediğinizi de duyar gibiyim. Şöyle ki, antrenmanda ağır eldiven kullanarak çalışmak, müsabaka sırasında hız bakımından son derece fayda sağlayacaktır.

Boks eldivenlerinde kalıp tercihi:

Boks eldivenlerinde kalıp tercihi, branşa göre değişmektedir. Örneğin muay thai, wushu, kick boks branşlarında eldivenlerin boyun güreşi ve kavramaya uygun yassı yapıya sahip olması gerekir. Boks ve kick boksun kavrama kullanılmayan branşlarında (semi, light, full) ise yuvarlak yapıdaki boks eldivenleri kullanılmalıdır.

Eldiveniniz Elinize Ne Kadar Uygun?

Boksa bir şekilde başlamaya karar verdiniz ve bir eldiven satın aldınız. Peki aldığınız eldivenin size uygun olup olmadığını nereden anlayabilirsiniz? Eldiveninizi ufak bir sınavdan geçirmeye ne dersiniz? Haydi başlayalım!

Soru 1: Satın aldığınız eldiven, el şeklinize uyum sağlıyor mu?

Cevabınız “Evet” ise diğer soruya geçelim.


Soru 2:
 Eldivenini giyerken kendinizi rahat hissediyor musunuz?

Cevabınız “Evet” ise sıra geldi eldivenin içinde elinizle yapmanız gereken 2 harekete…

Soru 3: Eldiveninizi giydiğinizde, parmaklarınız eldiveninizin üst kısmına kadar ulaşabiliyor mu?

Eğer parmaklarınız, eldiveninizin üst kısmına kadar ulaşabiliyorsa yapmanız gerek yalnızca tek bir şey kaldı.

Soru 4: Eldiveniniz takılıyken, çok zorlanmadan yumruğunuzu sıkabiliyor musunuz?

4 soruya da cevabınız “Evet” ise tebrik ederiz. Doğru eldiveni seçmişsiniz. Fakat 4 sorudan yalnızca 1’ine bile “Hayır” cevabı verdiyseniz, daha doğru bir eldiven almanızın, veriminize katkısı olacağını belirtmek isteriz.

Kilonuza Göre Doğru OZ Seçimi

Boksa yeni başlayanlar, yeni bir eldiven arayışında olanlar ve OZ konusunda kafası karışanlar! Boks eldiveni beden seçiminizi nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? İşte kilonuza göre doğru OZ eldivenler…

  • 6 OZ Boks Eldiveni: 45 kg veya altında iseniz 6 OZ boks eldiveni sizin için doğru tercih olacaktır.
  • 8 OZ Boks Eldiveni: 45 kg-65 kg arasında bir kiloya sahipseniz 8 OZ sizin için doğru tercih olacaktır.
  • 10 OZ Boks Eldiveni: 65 kg-78 kg arasında bir kiloya sahipseniz 10 OZ sizin için doğru tercih olacaktır.
  • 12 OZ Boks Eldiveni: 78 kg-90 kg arasında bir kiloya sahipseniz 12 OZ sizin için doğru tercih olacaktır.
  • 14 OZ Boks Eldiveni: 90 kg veya daha fazla bir kiloya sahipseniz 14 OZ sizin için doğru tercih olacaktır.
  • 16 OZ Boks Eldiveni: 90 kg’dan yüksek bir kiloya sahipseniz, daha yüksek koruma için 16 OZ eldivenleri tercih etmeniz daha doğrudur.

Bir cevap yazın